型号: LT1490AIDD
厂商: Linear Technology
文件页数: 1/18页
文件大小: 0K
描述: IC OP AMP R-R IN/OUT DUAL 8-DFN
标准包装: 121
系列: Over-The-Top®
放大器类型: 通用
电路数: 2
输出类型: 满摆幅
转换速率: 0.07 V/µs
增益带宽积: 200kHz
电流 - 输入偏压: 1nA
电压 - 输入偏移: 285µV
电流 - 电源: 50µA
电流 - 输出 / 通道: 25mA
电压 - 电源,单路/双路(±): 2 V ~ 44 V,±1 V ~ 22 V
工作温度: -40°C ~ 85°C
安装类型: 表面贴装
封装/外壳: 8-WFDFN 裸露焊盘
供应商设备封装: 8-DFN-EP(3x3)
包装: 管件
LT1490A/LT1491A
1
14901afd
TYPICAL APPLICATION
FEATURES
DESCRIPTION
Dual/Quad Over-The-Top
Micropower Rail-to-Rail
Input and Output Op Amps
The LT1490A/LT1491A are dual and quad op amps with a
low input offset voltage of 500μV max. The LT1490A/LT1491A
operate on all single and split supplies with a total voltage of
2V to 44V, drawing only 40μA of quiescent current per ampli-
fier. These amplifiers are reverse supply protected; they draw
virtually no current for reverse supply up to 18V. The input
range of the LT1490A/LT1491A includes both supplies and
the output swings to both supplies. Unlike most micropower
op amps, the LT1490A/LT1491A can drive heavy loads; their
rail-to-rail outputs drive 20mA. The LT1490A/LT1491A are
unity-gain stable and drive all capacitive loads up to 10,000pF
when optional 0.22μF and 150Ω compensation is used.
The LT1490A/LT1491A have a unique input stage that oper-
ates and remains high impedance when above the positive
supply. The inputs take 44V both differential and common
mode even when operating on a 3V supply. Built-in resistors
protect the inputs for faults below the negative supply up to
15V. There is no phase reversal of the output for inputs 15V
below Vor 44V above V, independent of V+.
The LT1490A dual op amp is available in the 8-pin MSOP, PDIP
and SO packages. For space limited applications LT1490A is
available in a 3mm
× 3mm × 0.8mm, dual fine pitch leadless
package (DFN). The quad LT1491A is available in the 14-pin
SO, PDIP and 5mm
× 3mm × 0.8mm DFN packages.
Battery Monitor
APPLICATIONS
n Low Input Offset Voltage: 500μV Max
n Output Swings to 10mV Max from V
n Rail-to-Rail Input and Output
n Micropower: 50μA/Amplifier Max
n Over-The-Top Input Common Mode Range Extends
44V Above V, Independent of V+
n Specified on 3V, 5V and ±15V Supplies
n High Output Current: 20mA
n Output Drives 10,000pF with Output Compensation
n Reverse Battery Protection to 18V
n No Supply Sequencing Problems
n High Voltage Gain: 1500V/mV
n High CMRR: 98dB
n No Phase Reversal
n Gain Bandwidth Product: 200kHz
n Tiny 3mm
× 3mm × 0.8mm DFN Package
n Battery- or Solar-Powered Systems
Portable Instrumentation
Sensor Conditioning
n Supply Current Sensing
n Battery Monitoring
n Micropower Active Filters
n 4mA to 20mA Transmitters
L, LT, LTC, LTM, Over-The-Top, Linear Technology and the Linear logo are registered
trademarks of Linear Technology Corporation. All other trademarks are the property of their
respective owners. Protected by U.S. Patents including 5825228.
RA
2k
Q2
2N3904
S1
S1 = OPEN, GAIN = 1
S1 = CLOSED, GAIN = 10
RA = RB
VS = 5V, 0V
10k
90.9k
VOUT
LOGIC
1490A TA01
LOGIC HIGH (5V) = CHARGING
LOGIC LOW (0V) = DISCHARGING
RG
10k
Q1
2N3904
RS
0.2Ω
CHARGER
VOLTAGE
1/4 LT1491A
RA
2k
RB
VBATT = 12V