型号: LB15SKW01-JF
厂商: NKK Switches
文件页数: 1/12页
文件大小: 0K
描述: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
产品变化通告: LB Epoxy Seal Change Notice 21/Apr/2009
RoHS指令信息: LB Series, Cert of Compliance
3D 型号: LB15SKW01-JF
3D CAD Model Tutorial
标准包装: 1
系列: LB
类型: 标准
电路: 单刀双掷
开关功能: 开-瞬时
额定电流: 3A(AC/DC)
额定电压 - AC: 125V
额定电压 - DC: 30V
触动器类型: 方形,按钮
颜色 - 致动器/盖: 透明(绿色滤色镱/漫射器)
安装类型: 面板安装,卡入式
端接类型: 焊接,快速连接 - 0.110"(2.8mm)
面板切口尺寸: 方形 - 16.20mm²
包装: 散装
工作温度: -25°C ~ 70°C
机械寿命: 1,000,000 次循环
电气寿命: 100,000 次循环
Series LB
Standard Size Pushbuttons
General Specifications
Electrical Capacity (Resistive Load)
Power Level (silver): 3A @ 125V AC or 3A @ 250V AC or 3A @ 30V DC
Logic Level (gold):
0.4VA maximum @ 28V AC/DC maximum
(Applicable Range 0.1mA ~ 0.1A @ 20mV ~ 28V)
Note: Find additional explanation of operating range in Supplement section.
D
Other Ratings
Contact Resistance:
Insulation Resistance:
Dielectric Strength:
Mechanical Life:
Electrical Life:
Nominal Operating Force:
Contact Timing:
Travel:
50 milliohms maximum for silver; 100 milliohms maximum for gold
200 megohms minimum @ 500V DC
1,000V AC minimum between contacts for 1 minute minimum;
1,500V AC minimum between contacts & case for 1 minute minimum
1,000,000 operations minimum for momentary circuit
200,000 operations minimum for maintained circuit
100,000 operations minimum
4.41N
Nonshorting (break-before-make)
Pretravel .059” (1.5mm); Overtravel .059” (1.5mm); Total Travel .118” (3.0mm)
Materials & Finishes
Housing:
Glass fiber reinforced polyamide (UL94V-0)
Snap-in Frame:
Movable Contact:
Stationary Contacts:
Base:
Switch Terminals:
Lamp Terminals:
Environmental Data
Operating Temperature Range:
Humidity:
Vibration:
Shock:
Sealing:
Installation
Cap Installation Force:
Quick Connect Force:
Soldering Time & Temperature:
Standards & Certifications
Flammability Standards:
UL:
CSA:
D46
Stainless steel
Silver alloy or copper with gold plating
Liquid crystal polymer (UL94V-0)
Phosphor bronze with silver or gold plating
Brass with silver plating
–25°C through +50°C (–13°F through +122°F) for Illuminated
–25°C through +70°C (–13°F through +158°F) for Nonilluminated
Note: When used with a polyvinyl chloride splash cover, the lowest limit is 0°C (32°F)
90 ~ 95% humidity for 96 hours @ 40°C (104°F)
10 ~ 55Hz with peak-to-peak amplitude of 1.5mm traversing the frequency range & returning
in 1 minute; 3 right angled directions for 2 hours
50G (490m/s 2 ) acceleration (tested in 6 right angled directions, with 5 shocks in each direction)
Not available for snap-in; see next section for panel seal.
3.92N maximum downward force on cap
52.95N maximum downward force on connector
Manual Soldering: See Profile A in Supplement section.
UL94V-0 housing & base
File No. E44145 - Recognized only when ordered with marking on switch.
Add “/U” or “/CUL” before first dash in part number to order UL recognized switch.
All models recognized at 3A @ 125V or 250V AC or 0.4VA @ 28V AC/DC maximum.
File No. 023535_0_000 - Certified only when ordered with marking on switch.
Add “/C” before first dash in part number to order CSA certified switch.
All models certified at 3A @ 125V or 250V AC or 0.4VA @ 28V AC/DC maximum.